Ion Iordache susține acțiunea în instanță împotriva PNL și îl consideră pe Adrian Veștea cea mai potrivită opțiune pentru funcția de premier

Deputatul Ion Iordache se numără printre cei 16 parlamentari care au dat în judecată PNL, nemulțumiți de deciziile conducerii partidului privind excluderea parlamentarilor care susțin Guvernul propus de Adrian Veștea.

Joi seară, Tribunalul Ilfov a decis suspendarea hotărârilor adoptate de Biroul Politic Național al PNL până la soluționarea definitivă a litigiului. Reprezentanții PNL au anunțat că vor contesta decizia instanței.

Președintele PNL Gorj, Ion Iordache, susține că măsurile adoptate de conducerea partidului nu sunt nici legale, nici morale. Acesta afirmă că parlamentarii nu pot fi obligați să voteze după indicațiile unui grup din interiorul formațiunii și consideră că aceștia trebuie să își exercite mandatul în funcție de propria conștiință și de interesul țării.

Totodată, deputatul apreciază că propunerea ca Adrian Veștea să ocupe funcția de prim-ministru este cea mai potrivită variantă și spune că acesta are toate atuurile necesare pentru ca viitorul guvern să obțină votul de încredere în Parlament.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente