Poliția Locală Târgu Jiu desfășoară în această perioadă acțiuni de verificare în teren pentru identificarea suprafețelor infestate cu ambrozia, planta considerată una dintre principalele cauze ale alergiilor sezoniere.
Reprezentanții instituției reamintesc proprietarilor și deținătorilor de terenuri că au obligația legală de a distruge ambrozia până la data de 30 iunie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 62/2018 privind combaterea acestei plante invazive.
Acțiunile de control au ca scop prevenirea răspândirii ambroziei și reducerea efectelor negative asupra sănătății populației. Autoritățile atrag atenția că nerespectarea obligațiilor legale poate atrage sancțiuni.
Pentru sprijinirea campaniei de identificare și combatere a focarelor de ambrozie, cetățenii sunt încurajați să semnaleze terenurile afectate la numărul de telefon 0253.225.434.
Prin aceste măsuri, autoritățile locale urmăresc menținerea unui mediu sănătos și reducerea riscurilor generate de răspândirea plantei alergene pe raza municipiului Târgu Jiu.


Verificați voi specialiști.CINE. A. ADUS. LA. NOI AMBROZIA. SI. nu mai umblați. GURA. CASCA
Dumitru Popescu Vîntul a aduso de la sîrbi cu mulți ani în urmă
CRISTI înperiada polenizări mature septembrie uscat dacă sînt zile cu rafale de vint peste 50 /km/h se răspîndește peste 200 km în perioada cînd bate vîntu si răsare ca carneci pe vremuri
POLITIA LOCALA FACETI DEMERSURI IN CAZUL FOCARULUI DE INFECTIE DIN ALEEA CASTANILOR BL.3 LA AP. LUI DRAGOMIR. UN REAL FOCAR CU ZECI DE SOBOLANI…SI MARE RISC DE IMBOLNAVIRE A PROPRIETARILOR.
Să meargă în satul pinoasa cap coada este plantație pe marginea drumului
Sa verifice si in fata garii, sunt lanuri de ambrozie printre sine
Să verificați și spațiile verzi ale primăriei
Bogdan Ciugudeanu acolo nu se pune iei tre sa dea amenzi
Bagă primăriile muzică la festivalul beri la ziua localități și se usucă ambrozia.
Ar fi cazul! Sunt f mulți oameni cu alergii!
Bazaconii.
Alta activitate nu au 🤣🤣🤣🤣🤣🤣Media: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1013758971125366&set=p.1013758971125366&type=3
Media: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmedia3.giphy.com%2Fmedia%2Fv1.Y2lkPTEyMGMwMTQ3ODQxYzh1a2Zhaml3bWl2aGthY2lsaDF1eWVuN2FjeHQ4cXVqMXhhZyZlcD12MV9naWZzX3NlYXJjaCZjdD1n%2FYVOGMB0wBJ4vYx6aEV%2Fgiphy.gif&h=AUAvdqAF4-Ymj9kDNIV_aduCgGLfOJIRA3RUbaFhJ1rn8UJhlE5-J39QlxKDnami_ZKvWC67MdHG2lwEAz-F1qJIvVho8A2BdxN9kg2paID0BQdsXJSgZIXQfrqRBDvfillhI92QJwYeuC2N&s=1
Pai ce sa facă și ei, trebuie sa aibe activitate
Să nu o confunde cu trifoiul.
Verificați începând de la KM 0…
POATE OBSERVATI CEVA…..!
Aveți mare grijă, acolo se ascund maidanezii!
Să verifice și terenurile Primăriei unde sunt depozitate numai gunoaie ☝️
Doina Panoiu unde să ducă omeni gunoaiele dacă la tomberon ,ai voie sa arunci numai gunoi menajer,restu nu ai voie?
Dumitru Otilia Barbacioru exact dedpre asta vorbesc Primarul Municipiului Tg Jiu este mai mare gunoi decit tot gunoiul din oraș ☝️iar eu ma refer la aceste gunoaie unde a fost sesizat Politia Locala Tg Jiu ☝️dar iei amendează numai oameni de rind sunt niște slugi infecte al primarului.Media: https://www.facebook.com/1332076915532224/videos/1590332213095979
Bine că atunci când mergi în parc ,este sănătate curată de la ciori…are o mireasmă aparte
🤣🤣🤣🤣 ii nevoie de banii..
Altceva nu nu au ce face mumăMedia: https://scontent-fra5-1.xx.fbcdn.net/v/t39.1997-6/83640226_953860661742958_8297483048391664602_n.png?_nc_cat=1&ccb=1-7&_nc_sid=23dd7b&_nc_ohc=t7cK-ttJDOYQ7kNvwHHTsD8&_nc_oc=AdpI1D96HrByiieIAnPQBiClD6_uKQiELsE3WL14HWbuRxnoiaZTet5n6WB4xNyHMWCKvsLQIpu-cAMZ-m3fpZ0C&_nc_zt=26&_nc_ht=scontent-fra5-1.xx&edm=AOerShkEAAAA&_nc_gid=8yEQYwpryvAJG0FSdp4CIQ&_nc_tpa=Q5bMBQHPdOIC_gD4X3d51f2s_0EzSULU1H2yfWOeLepJZqmj82WShOp-Ihx3SVPYG7Upw7LzNEaBbeXU3g&oh=00_Af8M_AEz99VdkUT9cHsFxTEGtU6HzVik5iOyzjcTAJZ3mg&oe=6A2F41B7
Guri căscate plătiti din bani noștriMedia: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmedia3.giphy.com%2Fmedia%2Fv1.Y2lkPWJlMzAyMTE3dHZzYnduNnVtOGJidjlhY2E4Nmc4dHB0bjhkOTA4anRndnlobWJ0dSZlcD12MV9naWZzJmN0PXM%2Fn0lnosk5JX8Dm%2Fgiphy.gif&h=AUBu1J5laKTyCPl5XRMHIpKwPp1lTB9uOmH5xxH0dpl8Ar_P5y785d9oXssXc0NJkjQJhIereQJ3kOik1Bng7m1nuPVlZPO6cp3mlgnTmdAU7TnfR0dbRFjjaDdq2J1F6egp3rkioTBqeW3J&s=1
Hai la treaba cu voi ca mâncați bani cetatenilor degeaba
Datile cositoare la leprele de paznici si punetii la treaba ca si asa nu fac nimic
Sgiia LeonardMedia: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmedia3.giphy.com%2Fmedia%2Fv1.Y2lkPTEyMGMwMTQ3dTkxY3hsbjFwOHdrdHExemozYnQzdXVmZW1teDdhenJ4bDcwcmN0eCZlcD12MV9naWZzX3NlYXJjaCZjdD1n%2F26tknCqiJrBQG6bxC%2Fgiphy.gif&h=AUD9G-EoQAEadTZEinXyREpvOJtcYbJJ6L6JU2TWktzLKHOGWa276F2e3sAIoB3sX9o9HMBmR-L5A3HJZDZS43HkBUrN8WnEUmUGY2RhfUO9By2wM_Q5urBxLDOQdY3-_loc-X1M3sj7KE3d&s=1
Au semănato din Avioane să aibă motive pentru amenzi. La fel cum are Miliția oamenii lor cu mașina să meargă înaintea ta cu 30 la oră în dreptul liniei continue. Tu să-i depășești și mai în colo hop Miliția
La câmp cu voi
Doamne la mine la miculesti vecina are 2o de aribde ambrozie
Veniți și la
Preajba?