Lecții din spatele gratiilor: deținuți din Penitenciarul Târgu-Jiu, față în față cu elevii

La data de 08 iunie a.c., polițiștii Biroului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu reprezentanții Penitenciarului Târgu-Jiu și Biroul Siguranță Școlară, au organizat o întâlnire cu aproximativ 110 elevi ai Colegiului Național „Tudor Vladimirescu”, care a avut ca scop prevenirea bullying-ului și a infracțiunilor comise cu violență, precum și a consumului și traficului de substanțe psihoactive.

Activitatea a fost captivantă pentru elevi, pentru că la întâlnire au fost prezenți trei deținuți din cadrul Penitenciarului Târgu-Jiu, încarcerați pentru infracțiuni de trafic de substanțe psihoactive sau fapte comise cu violență.

Aceștia le-au împărtășit elevilor poveștile lor de viață și le-au explicat cum alegerile greșite i-au condus în spatele gratiilor, oferindu-le un exemplu real despre consecințele comiterii unor fapte penale.

Discuția a fost una interactivă, elevii adresând întrebări deținuților.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente