Primarul din Urdari avertizează: „Nu mă aștept la nimic bun în 2026” după un an de austeritate

După o perioadă marcată de tăieri bugetare și măsuri de austeritate, primarul liberal al comunei Urdari, Mihai Calotă, spune că nu are așteptări pozitive pentru anul 2026.

Edilul se declară mulțumit că reușește să încheie acest an fără datorii, datorită economiilor acumulate în fondul de rezervă. Totuși, provocările rămân: factura la energia electrică i s-a dublat, ceea ce îl determină să accelereze proiectele privind amenajarea unui parc fotovoltaic și a unei instalații de stocare a energiei. În plus, consideră că rectificarea bugetară a venit prea târziu.

Calotă afirmă că nemulțumirea este tot mai mare în rândul angajaților din primărie, în contextul discuțiilor de la nivel guvernamental privind noi tăieri salariale. El subliniază că salariile sunt oricum reduse, în jur de 3.500 de lei.

„De unde să mai tai, că nu mai vine nimeni? Toți pleacă afară! Muncesc acolo două luni și iau bani pentru tot anul!”, spune primarul.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente