Noi incidente electorale la Rovinari și Tismana

De la începerea votării, în județul Gorj, au fost primite 9 sesizări cu privire la săvârșirea unor contravenții sau infracțiuni în legătură cu alegerile parlamentare, dintre care 5 nu s-au confirmat.

Polițiștii au întocmit dosare penale cu privire la 2 posibile infracțiuni și au aplicat 2 sancțiuni contravenționale.

Exemplificând,
La data de 1 decembrie a.c., polițiști din cadrul Poliţiei Oraşului Tismana au fost sesizați cu privire la faptul că, în orașul Tismana, un funcționar din localitate, la data de 30.11.2024, după închiderea campaniei electorale, a promovat, în mediul online, un anumit partid politic, inclusiv candidatul la senat.

În cauză a fost întocmită lucrare generală, pentru efectuarea de verificări cu privire la aspectele sesizate.

Au fost continuate verificările în lucrarea generală, ocazie cu care polițiștii au constatat că aspectele sesizate se confirmă, constând în aceea că primarul orașului Tismana a distribuit pe un grup public de pe o rețea de socializare, o postare politică, prin care a continuat campania electorală îndemnând alegătorii ca în ziua alegerilor pentru Senat și Camera Deputaților, să voteze un anumit candidat pentru Senat.

În cauză a fost luată măsura sancționării contravenționale a bărbatului.

Totodată, astăzi, polițiști din cadrul Poliției Orașului Rovinari au fost sesizați de polițistul desemnat cu paza secției de votare nr. 93, cu sediul în incinta Grădiniței nr. 3 din orașul Rovinari, cu privire la un posibil incident electoral.

Ca urmare a celor sesizate, polițiștii s-au deplasat la fața locului, ocazie cu care s-a stabilit că în timpul procesului de vot, o femeie de 57 de ani, din orașul Rovinari, s-a prezentat pentru exercitarea votului.

În acest sens, un membru al comisiei desemnat cu distribuirea buletinelor de vot către alegători, în mod eronat i-a înmânat persoanei în cauză un buletin de vot pentru alegerea Camerei Deputaților și două buletine de vot pentru alegerea Senatului.

După ce și-a exprimat votul în incinta cabinei de votare, femeia de 57 de ani a introdus un buletin de vot pentru alegerea Camerei Deputaților și unul pentru alegerea Senatului, constatând că mai avea asupra sa un buletin de vot pentru alegerea Senatului, pe care însă nu l-a mai introdus în urma de vot și a anunțat membrii comisiei despre situația constatată.

După ce președintele secției de votare, a semnalat situația reprezentanților B.E.J. Gorj, a fost îndrumată să anuleze buletinul de vot prezentat de alegătoare, sens în care a barat cu o linie în diagonală prima pagină a buletinului de vot și a înscris mențiunea „ANULAT”.

În cauză s-a întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de tentativă la fraudă la vot.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente