Cei doi bărbați implicați în conflictul violent produs pe Aleea Energeticienilor din municipiul Târgu Jiu au fost plasați sub control judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Potrivit procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu, măsura a fost dispusă după ce aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore de polițiști, în urma altercației care a avut loc în data de 22 iunie.
Pe durata controlului judiciar, cei doi au obligația de a purta în permanență dispozitive electronice de monitorizare, măsură menită să asigure respectarea obligațiilor impuse de organele judiciare și să prevină producerea unor noi incidente.
Conflictul a izbucnit pe fondul unor neînțelegeri mai vechi dintre cei doi. În timpul altercației, un bărbat de 30 de ani l-ar fi lovit cu un cuțit pe adversarul său, în vârstă de 27 de ani, provocându-i o plagă la nivelul piciorului. Ambii au suferit leziuni și au fost examinați de medicii legiști, care au stabilit că victima agresiunii cu cuțitul necesită 10-12 zile de îngrijiri medicale, iar celălalt participant la conflict 3-4 zile.
Cercetările continuă sub coordonarea procurorilor pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.

