O femeie care a reușit să se angajeze ca medic într-un spital din Italia folosind o diplomă falsă a fost condamnată, în primă instanță, la trei ani de închisoare și la plata unei amenzi de 15.000 de euro. Anchetatorii au descoperit că aceasta avea doar studii gimnaziale, deși consulta pacienți într-o unitate medicală, potrivit ANSA.
Tribunalul din Imperia a decis condamnarea Enricăi Massone pentru fals în declarații, exercitarea fără drept a profesiei de medic și fraudă. Procurorii solicitaseră o pedeapsă de trei ani și patru luni de închisoare, însă instanța a stabilit o pedeapsă de trei ani.
Potrivit anchetei, femeia a susținut că a absolvit Facultatea de Medicină și Chirurgie din cadrul Universității Milano-Bicocca și că este înscrisă în Colegiul Medicilor din Lombardia. Pe baza acestor documente false, a obținut un post prin intermediul cooperativelor care administrau unele secții ale Spitalului Saint Charles din Bordighera.
Investigațiile au arătat însă că Enrica Massone avea doar studii gimnaziale, iar diploma de medic prezentată era falsificată. Cu toate acestea, ea a lucrat inclusiv în cadrul Unității de Primiri Urgențe a spitalului, până când colegii au descoperit înșelătoria.
Apărarea a cerut achitarea, invocând iresponsabilitatea penală totală a inculpatei, însă instanța a respins solicitarea. De asemenea, femeia a fost obligată să achite cheltuielile de judecată și să plătească despăgubiri către Autoritatea Sanitară Locală din Imperia (ASL 1), Asociația Provincială a Medicilor și Medicilor Dentiști din Milano și compania Cura Medica. Valoarea acestora va fi stabilită într-un proces civil separat.
Enrica Massone se află deja în penitenciar la Torino, unde execută o altă pedeapsă definitivă, de patru ani și trei luni de închisoare. În acel dosar, ea a fost condamnată pentru că și-a însușit pensiile unui cuplu de vârstnici în perioada în care fusese desemnată administratorul lor de sprijin.

