Guvernul Bolojan, demis oficial!

Schimbare majoră pe scena politică din România, după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis astăzi în urma adoptării unei moțiuni de cenzură votate de o majoritate largă de parlamentari. În total, 281 de aleși au votat „pentru”, doar 4 „împotrivă”, iar 3 voturi au fost anulate.

Rezultatul depășește clar pragul constituțional de 233 de voturi necesare pentru demiterea Executivului, confirmând pierderea sprijinului politic în Parlament.

După acest vot, Cabinetul Bolojan rămâne în funcție doar ca guvern interimar, cu atribuții limitate. Potrivit Constituției, actualul Executiv poate gestiona exclusiv problemele curente ale administrației, până la învestirea unui nou Guvern.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente