Spital obligat de CEDO să despăgubească o pacientă diagnosticată greşit cu cancer

Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa trebuie să plătească despăgubiri în valoare de 50.000 de euro, după ce a fost dat în judecată la CEDO de o pacientă diagnosticată greşit cu cancer.

Totul a început în anul 2008, când femeia a descoperit că are un nodul și a mers la Spitalul Județean Constanța pentru investigații.

Medicii i-au spus că are cancer și că este nevoie de o intervenție chirurgicală.

După doi ani, pacienta a aflat că diagnosticul a fost greșit și a mers în instanță. Au urmat 14 ani de procese, cu audieri și decizii controversate și, în cele din urmă, femeia a hotărât să meargă la CEDO, unde a și câștigat.

Acum, magistrații Tribunalului Constanța au decis că Spitalul Județean Constanța și medicul care a pus diagnosticul sunt buni de plată, așa că femeia urmează să primească despăgubiri în valoare de 50.000 euro.

Gazeta de Sud

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente