Maria Pop, o femeie din municipiul Motru, a împărtășit public experiența trăită recent în calitate de pacientă a Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.
„Vă prezentăm mai jos un frumos mesaj de mulțumire adresat personalului medical al Spitalului Județean de Urgență Târgu-Jiu și în același timp, un mesaj destinat persoanelor care vin să viziteze bolnavii internați: „Fac aceasta postare din suflet, pentru a multumi unei echipe de medici EXTRAORDINARA: dna dr. BARB IRINA – medic neurolog, dna dr. BRÂNCUȘ ADRIANA -medic ATI , dna dr. STOICA- medic sectia Interne.
Profesionalismul lor, empatia de care au dat dovada, implicarea si sustinerea actului medical in situatie critica, toate acestea, si nu numai, AU SALVAT VIATA sotului meu. Nu stiu vreodata, CUM si DACA as putea sa le multumesc indeajuns!!! Au facut o echipa extraordinara intr-o noapte de miercuri spre joi, au comunicat efficient si constructiv si impreuna au reusit sa salveze un om.
Suntem recunoscatori acestui Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu in primul rand pt echipa de medici , pentru personalul medical si auxiliar de pe sectii , carora le multumesc pt. munca si daruirea de care au dat dovada . Fac totodata un apel catre APARTINATORII BOLNAVILOR , cei care vin in vizita:
*”Oameni buni, NU intrati cu” bocancii” in saloanele unde va sunt bolnavii pt. recuperare, dupa ce vin din ATI.
* Nu tratati cu nesimtire si lipsa de respect munca medicilor, (pe care voi nu aveti cum sa o stiti, dar este enormă) .
*Fiti empatici, responsabili si purtati-va cu bun simt fata de cei pe care ii vizitati , dar si fata de restul bolnavilor din salonul in care intrati, fata de institutia in care va aflati si personalul acesteia .
*In momentul in care voi , intrati pe sectie sa va vedeti ruda sau prietenul, si nu tineti o masca, pt a-l proteja pe bolnav, (o puneti la intrare si pana la salon o puteti sub barbie, ”ca va sufoca”)…. sau intrati in saloane si va apucati sa povestiti despre ”moarte” lumanari si parastase langa un om care poate nu vorbeste, dar va aude , ganditi-va la ce v-ar placea sa auziti voi, daca ati fi acolo .
!!! Mai bine nu intrati daca nu puteti respecta un protocol, sau daca simtul civic va este necunoscut l!!!!
Degeaba medicii, personalul medical si auxiliar, se straduiesc sa ii scoata din criza, ii pun pe drumul bun, daca venim noi si ne purtam ca niste ignoranti. Putem anula toata munca lor, cu comportamentul nostru, in cateva minute”, a transmis doamna Maria Pop din Motru. Vă mulțumim, doamnă! Vă dorim numai bine!”, au transmis reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.

