Gorj: Deținuții au dus cadouri vârstnicilor de la căminul din Dobrița

Un număr de şapte deţinuţi de la Penitenciarul Târgu Jiu au achiziţionat produse alimentare pe care le-au oferit persoanelor vârstnice din cadrul Complexului de Îngrijire şi Asistenţă Dobriţa, informează, vineri, reprezentanţii unităţii.

Potrivit unui comunicat de presă al Penitenciarului Târgu Jiu, iniţiativa a aparţinut grupului de şapte persoane private de libertate, care au fost sprijinite, în demersul lor, de preotul unităţii de detenţie.

Deţinuţii au mers în vizită la vârstnici, cărora le-au dus produse alimentare. „Deţinuţii participanţi au achiziţionat produse alimentare pe care le-au oferit cu mult drag celor 58 de beneficiari ai serviciilor oferite de complex şi au prezentat un frumos colaj de colinde. Acţiunile caritabile aduc zâmbete pe buzele celor întristaţi şi bucurie în sufletele celor care fac o fapta bună. Impactul asupra persoanelor private de libertate care sunt incluse în astfel de activităţi este unul semnificativ, deoarece acestea simt că faptele lor au o utilitate pentru cei din jur şi că sunt parte activă a comunităţii locale”, se arată în comunicat.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente