În zilele de 26 și 27 iunie 2026, Poliția Română a adus în țară 5 persoane, pe numele cărora au fost emise mandate de executare a unor pedepse privative de libertate.
Polițiștii au adus în țară un bărbat, de 32 de ani, din Timiș, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat prin escaladare. Acesta a fost adus din Luxemburg, având emis de către Judecătoria Timișoara, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de un an și o lună.
De asemenea, a fost adus în țară un bărbat, de 32 de ani, din Vaslui, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis de către Judecătoria Vaslui, pe numele său, un mandat de executarea a pedepsei cu închisoarea de 3 ani și 8 luni.
Totodată, a fost adus în țară un bărbat, de 33 de ani, din Bacău, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere fără drept de arbori. Acesta a fost adus din Marea Britanie, având emis de către Judecătoria Moinești, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani și 6 luni.
De asemenea, polițiștii au adus în țară un bărbat, de 22 de ani, din Gorj, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunilor de tulburarea ordinii și liniștii publice și lovirea sau alte violențe. Acesta a fost adus din Italia, având emis de către Judecătoria Motru, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 2 ani, 11 luni și 15 zile.
Totodată, a fost adus în țară un bărbat, de 36 de ani, din Brașov, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de risc. Acesta a fost adus din Italia, având emis de către Tribunalul Brașov, pe numele său, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 4 ani.
Persoanele în cauză au fost introduse în unități de detenție, în vederea executării mandatelor.

