La data de 25 iunie 2026, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au dispus măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 54 de ani, din municipiul Târgu Jiu, bănuit de săvârșirea infracțiunii de distrugere, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Gorj.
În aceeași zi, la ora 16:29, sistemul informatic de monitorizare electronică a generat o alertă de întrerupere a comunicației aferentă dispozitivului de supraveghere electronică purtat de acesta, în baza măsurii preventive a controlului judiciar dispusă de procuror și ulterior prelungită, având obligația de a purta permanent dispozitivul electronic de supraveghere.
La fața locului s-au deplasat polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică al Poliției Municipiului Târgu Jiu și ai Serviciului de Investigații Criminale, care, în urma verificărilor efectuate, au stabilit faptul că bărbatul ar fi distrus, în mod intenționat, terminalul mobil aferent sistemului de monitorizare electronică, fapt ce a determinat generarea alertei.
Cercetările continua pentru luarea tuturor măsurilor legale.

