Senatul a adoptat proiectul de lege care elimină amenzile pentru șoferii fără permis sau talon la ei

Senatul a aprobat inițiativa legislativă depusă de deputatul USR Alexandru Dimitriu, care prevede eliminarea sancțiunilor aplicate șoferilor ce nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare.

Deputatul susține că proiectul vizează eliminarea unei sancțiuni considerate depășite și inutile în contextul digitalizării sistemelor de verificare folosite de Poliția Rutieră.

„Dacă ai permis valabil și mașina este înmatriculată legal, polițistul poate verifica aceste informații în câteva secunde, direct în bazele de date. Cu toate acestea, până acum puteai primi o amendă de câteva sute de lei doar pentru că nu aveai documentele asupra ta”, se arată în mesajul publicat pe Facebook de Dimitriu.

Proiectul de lege, depus în aprilie, propune modificarea și completarea Codului rutier astfel încât obligația de prezentare a documentelor să fie considerată îndeplinită „dacă datele aferente pot fi verificate de către polițistul rutier prin accesarea bazelor de date oficiale”.

Dimitriu a mai precizat că inițiativa a fost votată de senatori din aproape toate grupurile parlamentare, PSD fiind singurul partid care s-a opus eliminării acestei amenzi.

Proiectul urmează să fie transmis Camerei Deputaților, care este for decizional. Acolo va fi analizat în comisiile de specialitate și supus votului final înainte de a putea deveni lege.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente