În ultimele trei săptămâni, reprezentanţii Direcţiei Silvice Argeş au aplicat şase sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 50.000 de lei, unor turişti care au încălcat interdicţia de a hrăni urşii aflaţi în libertate, cele mai multe cazuri fiind înregistrate în zona DN 7C – Transfăgărăşan.
Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva informează că Direcţia Silvică Argeş, împreună cu instituţiile partenere din cadrul echipelor mixte constituite prin ordin al prefectului judeţului Argeş, a intensificat acţiunile de patrulare, monitorizare şi control în zona Transfăgărăşan, pentru prevenirea hrănirii urşilor şi diminuarea riscului de incidente.
Potrivit instituţiei, de la intrarea în vigoare a Ordinului Prefectului nr. 136/27.05.2026, au fost aplicate şase sancţiuni contravenţionale: două avertismente şi patru amenzi, valoarea totală a acestora ridicându-se la 50.000 de lei.
Controalele vor continua în zonele gestionate de Direcţia Silvică Argeş, frecventate de urşi, în special pe Transfăgărăşan, unde oprirea maşinilor şi oferirea de hrană animalelor sălbatice contribuie la obişnuirea acestora cu prezenţa oamenilor şi poate creşte riscul unor incidente grave.
Romsilva reaminteşte că hrănirea urşilor în libertate este interzisă şi se sancţionează cu amenzi de până la 30.000 de lei. Reprezentanţii instituţiei atrag atenţia că un urs care se obişnuieşte să primească hrană de la oameni îşi poate schimba comportamentul, devenind un pericol atât pentru turişti, cât şi pentru propria supravieţuire.

