Marcel Ciolacu avansează ideea unei coaliții extinse reînviate, adică a doua variantă a coaliției închegate după alegerile anterioare, respectiv un guvern PSD-USR-PNL, după victoria lui Călin Georgescu în primul tur al alegerilor prezidențiale.
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, marţi, că, după votul de duminică la alegerile parlamentare, este „foarte posibil” să existe o discuţie privind formarea unui Guvern PSD – USR – PNL, transmite Agerpres.
„Este foarte posibil, vedem după votul de duminică. Duminică sunt alegeri parlamentare, vedem după…”, a afirmat Ciolacu, la sediul central al PSD, întrebat dacă vede posibilă varianta unui Guvern PSD – USR – PNL după alegerile de duminică.
Ciolacu a demisionat luni din funcția de președinte al PSD, după rezultatul dezastruos de la prezidențiale-primul tur, coldat cu victoria lui Călin Georgescu.
Sursa: stirileprotv.ro

