Primăria Municipiului Târgu Jiu, în parteneriat cu Retromobil Club România, organizează pe 1 Iunie, de Ziua Copilului, o expoziție de vehicule istorice care va avea loc în Parcul Narciselor. Evenimentul este programat între orele 14:00 și 18:00 și se adresează tuturor pasionaților de automobile de colecție, dar și celor care vor să admire modele rare și spectaculoase.
La eveniment vor participa colecționari din Gorj și județele învecinate, care vor expune vehicule restaurate cu grijă și pasiune. Accesul publicului se va face din strada Marin Preda, în zona blocurilor de locuințe.
Organizatorii fac apel la vizitatori să respecte exponatele și să solicite permisiunea proprietarilor înainte de a încerca să urce în mașini sau de a deschide ușile acestora. De asemenea, bicicliștii sunt rugați să meargă pe lângă biciclete printre vehiculele expuse.
Evenimentul este destinat exclusiv membrilor Retromobil Club România. Cei care nu sunt membri și doresc să participe cu un vehicul, trebuie să contacteze organizatorii în prealabil pentru aprobare.
Pentru mai multe informații și înscrieri, persoana de contact este Adrian Gonciulea – 0769 66 27 26.

