Cuplu de români condamnat în Elveția pentru fraude de peste 290.000 de franci. Ambii au fost expulzați pentru 12 ani

Un cuplu de cetățeni români a fost condamnat de autoritățile elvețiene pentru fraudarea sistemului de asigurări sociale, după ce ar fi obținut ilegal indemnizații și alte beneficii în valoare totală de peste 290.000 de franci elvețieni. Instanța a dispus și expulzarea celor doi din Elveția pentru o perioadă de 12 ani, potrivit publicației Tagblatt.

Cazul a fost analizat de Tribunalul Districtual din Wil, după ce procurorii și inculpații au convenit asupra unei proceduri simplificate. Judecătorii au verificat legalitatea înțelegerii și au confirmat sancțiunile stabilite.

Conform anchetatorilor, cei doi acceptau locuri de muncă prin agenții de muncă temporară, iar la scurt timp după angajare susțineau că au suferit accidente de muncă. În majoritatea situațiilor, aceștia declarau că au căzut pe scări și au suferit diverse contuzii.

Pe baza acestor declarații, obțineau concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă. Atunci când medicii solicitau investigații suplimentare sau refuzau prelungirea concediilor, cei doi schimbau medicul, reluând astfel procesul de verificare și prelungind perioada în care primeau beneficii.

Potrivit procurorilor, schema ar fi funcționat între iulie 2021 și iunie 2025. În această perioadă, bărbatul ar fi comis peste 120 de acte de fraudă, provocând un prejudiciu de peste 183.000 de franci elvețieni sistemului de asigurări sociale.

Investigația a început după o sesizare făcută de instituția elvețiană de asigurări pentru accidente, Suva. Anchetatorii susțin că instituția a utilizat instrumente bazate pe inteligență artificială pentru a identifica modele suspecte de comportament, ceea ce a contribuit la descoperirea fraudei.

Femeia este acuzată că a produs un prejudiciu suplimentar de peste 85.000 de franci. În plus, aceasta ar fi comandat bunuri pe numele altor persoane, în valoare de peste 22.000 de franci, pe care le-ar fi sustras ulterior din cutiile poștale ale destinatarilor.

Instanța l-a condamnat pe bărbat la trei ani de închisoare, dintre care zece luni vor fi executate efectiv, restul pedepsei fiind suspendat sub supraveghere. Având în vedere perioada petrecută în arest preventiv, autoritățile au decis expulzarea sa imediat după executarea pedepsei.

Partenera sa a primit o pedeapsă de 20 de luni de închisoare cu suspendare. Ea a petrecut însă peste șapte luni în arest preventiv și va rămâne în custodia autorităților până la expulzare.

Cei doi vor fi expulzați din Elveția în această săptămână și sunt obligați să achite prejudiciile produse instituțiilor și companiilor afectate, precum și cheltuielile de judecată stabilite de instanță.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente