Român prins la Barcelona cu 139 de telefoane furate înainte de îmbarcarea spre România

Un bărbat român de 25 de ani a fost prins în Spania cu 139 de telefoane mobile furate, în timp ce se pregătea să părăsească țara cu destinația România. Valoarea totală a dispozitivelor este estimată la aproximativ 150.000 de euro.

Majoritatea telefoanelor ar fi fost furate în timpul festivalului Primavera Sound, desfășurat în primul weekend din iunie la Parc del Fòrum din Barcelona, potrivit publicației catalane Elcaso.

Arestarea a avut loc la stația de autobuz Barcelona Nord, cea mai mare din capitala Cataloniei, chiar în momentul în care bărbatul era pe punctul de a urca într-un autocar spre România, țara sa de origine.

Potrivit presei locale, tânărul nu avea antecedente penale în Spania și ar fi acționat ca „cărăuș” — termen folosit pentru persoanele plătite de rețele infracționale pentru a transporta bunuri furate între orașe sau țări.

Reținerea s-a produs între 9 și 10 iunie, în cadrul unei operațiuni speciale desfășurate cu ocazia vizitei Papei Leon al XIV-lea. Bărbatul a devenit agitat la apariția polițiștilor și a încercat să scape, însă a fost oprit și identificat de autorități.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente