Gorj: Localnic din Bengești-Ciocadia, bătut în propria casă de doi bărbați

Un bărbat de 41 de ani, din comuna Baia de Fier, a fost reținut de polițiștii gorjeni după ce ar fi pătruns fără drept în locuința unui bărbat din Bengești-Ciocadia și l-ar fi agresat fizic, pe fondul unui conflict mai vechi.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, la data de 3 iunie 2026, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Novaci au fost sesizați direct cu privire la faptul că un bărbat de 60 de ani, din Bengești-Ciocadia, ar fi fost lovit de două persoane.

În urma verificărilor efectuate la fața locului, oamenii legii au stabilit că, în jurul orei 21:00, în timp ce se afla la domiciliu, bărbatul ar fi fost lovit cu pumnii în zona feței de doi bărbați, în vârstă de 20 și 41 de ani, ambii din Baia de Fier. Cei doi ar fi intrat fără drept în locuința victimei, iar agresiunea ar fi avut la bază un conflict mai vechi.

Reprezentanții IPJ Gorj au precizat că persoana vătămată nu a solicitat intervenția unui echipaj medical și nici nu a dorit completarea formularului de evaluare a riscului, fiindu-i înmânată o cerere pentru a se adresa instanței de judecată.

În cauză a fost întocmit un dosar penal pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe și violare de domiciliu.

În urma continuării cercetărilor și a probatoriului administrat, polițiștii din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Novaci au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului de 41 de ani. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj.

Cercetările continuă pentru stabilirea cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente