Un bărbat de 59 de ani, din comuna Mușetești, a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru infracțiunea de amenințare, după ce și-ar fi amenințat cu moartea concubina.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, la data de 4 iunie 2026, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Mușetești au fost sesizați prin plângere de o femeie de 65 de ani, din orașul Târgu Cărbunești. Aceasta a reclamat că, în noaptea de 3 spre 4 iunie, în jurul orei 00:30, în timp ce se afla la domiciliul concubinului său din Mușetești, ar fi fost amenințată cu moartea de către acesta.
În urma intervenției, polițiștii au aplicat formularul de evaluare a riscului, rezultând existența unui risc iminent. Ca urmare, pe numele bărbatului a fost emis un ordin de protecție provizoriu pentru o perioadă de cinci zile, fiind dispusă și montarea unui dispozitiv de monitorizare electronică.
Reprezentanții IPJ Gorj au precizat că, în urma verificărilor efectuate, s-a constatat că între cei doi au mai existat și în trecut reclamații și conflicte sesizate poliției.
Oamenii legii au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de amenințare, iar după administrarea probatoriului au dispus continuarea urmăririi penale față de bărbat. Totodată, a fost luată măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore.
Bărbatul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Gorj, cercetările fiind continuate sub supravegherea procurorului de caz.

