Gorj: Controale în trafic timp de o săptămână!

Polițiștii rutieri din Gorj participă, în perioada 1–7 iunie 2026, la acțiunea europeană ROADPOL „2 WHEELERS”, o amplă campanie de prevenire și control care are ca scop reducerea accidentelor rutiere și creșterea siguranței pe drumurile publice.

În cadrul acțiunii, oamenii legii vor desfășura verificări și activități specifice care îi vizează pe participanții la trafic ce folosesc motociclete, mopede, trotinete electrice și biciclete.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, campania urmărește prevenirea accidentelor grave, conștientizarea riscurilor generate de nerespectarea regulilor de circulație și promovarea unui comportament responsabil în trafic.

Polițiștii le recomandă tuturor celor care utilizează vehicule pe două roți să respecte legislația rutieră, să adapteze viteza la condițiile de drum și trafic și să poarte echipamente de protecție adecvate.

Acțiunea face parte din calendarul european ROADPOL și se desfășoară simultan în mai multe state, având ca obiectiv principal reducerea numărului victimelor din accidentele rutiere în care sunt implicați participanți vulnerabili la trafic.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente