PNL anunță că nu va intra la guvernare alături de PSD: „Dacă PSD este la guvernare, PNL va fi în opoziție”

Liderul Partidului Național Liberal, Ilie Bolojan, a declarat luni, în urma consultărilor cu Nicușor Dan, că formațiunea sa nu va mai susține și nu va mai participa la niciun guvern în care se regăsește Partidul Social Democrat.

Potrivit acestuia, decizia este una definitivă și se aplică inclusiv în situația formării unui executiv condus de un premier tehnocrat. Bolojan a subliniat că, dacă PSD va face parte din viitoarea guvernare, PNL va alege opoziția: „PNL nu va mai susține un guvern și nu va mai participa la un guvern în care se va regăsi și PSD”.

Declarația vine după moțiunea de cenzură inițiată de PSD și susținută de Alianța pentru Unirea Românilor, în urma căreia actualul guvern a fost demis.

Liderul liberal a criticat fostele coaliții de guvernare, afirmând că acestea au funcționat mai degrabă pentru împărțirea funcțiilor decât pentru implementarea reformelor necesare. El a susținut că aceste guvernări au generat așteptări nerealiste și au contribuit la dezechilibre bugetare și la risipă în administrație.

Bolojan a mai afirmat că actualul guvern a căzut după ce a încercat să reducă cheltuielile și privilegiile din sectorul public, însă aceste reforme ar fi fost blocate. „Guvernul a căzut pentru că a încercat să blocheze risipa din statul român”, a declarat acesta.

În același timp, PNL își reafirmă susținerea pentru măsuri considerate responsabile, menite să asigure stabilitatea economică și accesarea fondurilor europene în perioada de interimat.

Formațiunea liberală transmite că va participa la discuții politice doar în condițiile în care vor exista soluții reale pentru România, în timp ce negocierile pentru formarea unui nou guvern continuă la Palatul Cotroceni.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente