Kelemen Hunor exclude, în prezent, o alianță PSD–UDMR; PSD ia în calcul inclusiv un guvern minoritar

În urma consultărilor de la Palatul Cotroceni, liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat luni că, în acest moment, nu consideră posibilă o alianță între PSD și UDMR. Afirmația vine pe fondul discuțiilor tot mai frecvente din spațiul politic privind posibilele formule de guvernare, după căderea Guvernului Bolojan.

Întrebat direct dacă mai vede realizabilă o alianță PSD–UDMR, Kelemen Hunor a răspuns tranșant: „Astăzi nu este posibil, nu.” Declarația a fost făcută după consultările de la Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, în contextul negocierilor pentru formarea unei noi majorități guvernamentale, potrivit stiripesurse.ro.

În același timp, lideri ai PSD au avansat în ultimele zile mai multe scenarii posibile de guvernare. Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a afirmat că social-democrații analizează inclusiv varianta unui guvern minoritar susținut în jurul PSD.

„Există și varianta unui guvern minoritar în jurul PSD și cred că putem să strângem voturile necesare”, a declarat aceasta la Antena 3 CNN.

Totodată, reprezentanta PSD a precizat că partidul ar prefera o formulă de coaliție fără Ilie Bolojan în funcția de premier, însă nu exclude nici varianta unui premier tehnocrat susținut de partidele pro-europene.

„Nu respingem din start ideea de a exista un premier tehnocrat, cu o majoritate consolidată în Parlament din partidele pro-europene”, a mai spus Lia Olguța Vasilescu.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente