Victor Ponta critică dur politica fiscală actuală și susține că România a avut echilibru bugetar în 2015, cu taxe mai mici

Victor Ponta a lansat un nou atac la adresa discursului economic promovat de premierul interimar Ilie Bolojan, afirmând că România ar fi înregistrat cele mai bune rezultate bugetare în perioada în care nivelul taxelor era mai redus.

Fostul premier a publicat pe Facebook tabele comparative privind deficitul bugetar din ultimii ani de guvernare și susține că anul 2015, ultimul din mandatul său, a reprezentat „ultimul an de echilibru”.

„Aș vrea să terminăm cu această propagandă și cu această păcăleală pe față că «mărim taxele ca să reducem deficitul bugetar»! Pur și simplu, cifrele oficiale arată că, în 2015, am avut cele mai mici taxe și cel mai mic deficit bugetar!”, a scris Victor Ponta.

„Cel mai bun performer dintre guvernările recente”

În graficele publicate de acesta apare o comparație între guvernele din ultimii 17 ani și nivelul deficitului bugetar. Potrivit datelor prezentate de Victor Ponta, guvernarea sa ar fi fost singura din această perioadă care a reușit să reducă datoria publică timp de trei ani consecutiv.

De asemenea, anul 2015 este prezentat ca „punct de inflexiune negativ” și ultimul an în care deficitul bugetar a rămas aproape de echilibru, la 1,47% din PIB.

În contrast, documentele indicate arată că deficitul bugetar a crescut semnificativ în anii următori, atingând un nivel record de 9,79% din PIB în 2020, în perioada guvernării Ludovic Orban.

„La taxe mari apar evaziunea și mita de supraviețuire”

Victor Ponta respinge ideea că majorarea taxelor ar reduce evaziunea fiscală și corupția, susținând că efectul ar fi invers.

„Nu, măi orbilor, este exact invers: la taxe mici, plătesc toți benevol și nu mai există corupție; la taxe mari apar evaziunea fiscală și «mita de supraviețuire»”, a declarat acesta.

Critici la adresa politicilor actuale

În mesajul său, fostul premier critică și ideea reducerii deficitului prin creșteri de taxe și întârzieri la plata firmelor contractoare.

„Să mărești taxele și să nu plătești contractorii, ca să reduci deficitul, nu este deloc o reformă, ci o sufocare a economiei!”, a mai transmis Victor Ponta.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente