Un grav accident rutier produs sâmbătă seara, în zona localității Polovragi, s-a soldat cu moartea unei femei și rănirea altor trei persoane, după ce un autoturism a părăsit partea carosabilă și s-a izbit violent de un parapet din beton.
În momentul producerii accidentului, în zonă se desfășurau lucrări la carosabil, iar traficul era restricționat și dirijat prin semaforizare.
„La data de 16 mai 2026, polițiști din cadrul Inspectoratul de Poliție Județean Gorj au fost sesizați prin apel 112 cu privire la producerea unui eveniment rutier pe D.N. 67, pe raza localității Polovragi.
Din primele cercetări efectuate de polițiștii rutieri a reieșit faptul că o femeie de 37 de ani, din comuna Alimpești, în timp ce conducea un autoturism pe D.N. 67C, din direcția Alimpești către Polovragi, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, părăsind partea carosabilă și intrând în coliziune cu un parapet din beton aflat pe partea dreaptă a sensului de mers.
Polițiștii au stabilit că în zona producerii accidentului se efectuau lucrări la partea carosabilă, circulația fiind restricționată pe o singură bandă de mers și dirijată prin semaforizare.
În urma impactului, trei pasagere din autoturism au suferit leziuni și au fost transportate la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale, respectiv, o femeie de 65 de ani, din comuna Brănești, o femeie de 58 de ani, din comuna Alimpești, o tânără de 16 ani, din municipiul Târgu Jiu. Din nefericire, în urma accidentului, o femeie de 35 de ani, din municipiul Târgu Jiu, pasageră în autoturism, a decedat. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.
În cauză polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de vătămare corporală din culpă și ucidere din culpă, cercetările fiind continuate pentru stabilirea tuturor împrejurărilor producerii evenimentului rutier”, au transmis reprezentanții IPJ Gorj.



16 mai!
Faceți șanțuri , cit mai Adinci să fie , ca să nu ne zgâriem în asfalt .
Sincere condoleanțe !
😥😥😥Păcat !Media: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1653310685941673&set=p.1653310685941673&type=3
Condoleanțe familiei îndoliate, drum lin către îngeri Andreea P.!😪😪😪
Media: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmedia2.giphy.com%2Fmedia%2Fv1.Y2lkPTEyMGMwMTQ3dzN1aXk5amszbnhmMmRrc3drOXd1cTR6aTdtN3Jucjl2OXFnZHYxMCZlcD12MV9naWZzX3NlYXJjaCZjdD1n%2Fdu3OtA5vV2XuJPyiZE%2Fgiphy.gif&h=AUAOaLOgU0gcPGxrLZ4xiBj0a9rvMGZOsc-9TbL_HZ3nZ32bN0lJKFNigEddq4os6PoTy9voNwwrsrWBBn33FkxU7mG13huFF9j1RZ4UPi5wyuuicOe_HMBxK4y-DvS3E_y_HvPYTWGC3GEa&s=1
Așa se plătește rovinieta că tronsonul ăla de drum de 1km se lucrează la el de ani dar niciodată nu a fost făcut în condiții să poată și el să fie circulat în condiții numai denivelări cum este și 67C între Ciocadia și Huluba
Gigel Ciuncanu ,ce legătură are infrastructura cu incapacitatea celui de la volan de a respecta regulile de circulație pe un tronson de drum aflat în lucru?
Marieta Bumbar dar de unde știți că a fost incompetenta sau drumul
Gigel Ciuncanu ,dacă respecti regulile de circulație, indiferent de condițiile de drum ,nu ai cum să produci un accident de o asemenea gravitate…
Centura
Sincere condoleanțe ! citiți cu atenție știrea 16 iunie 2026 și noi suntem în luna mai 2026Media: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmedia2.giphy.com%2Fmedia%2Fv1.Y2lkPWJlMzAyMTE3NGFmcDRwN2VrdnFrMmR0NTlrNDdtamt2dm13NzBrNG5jd2lkeHI4ZyZlcD12MV9naWZzJmN0PXM%2F4zgnPjvlO7gfE3VI4y%2Fgiphy.gif&h=AUBhn91TtEX_hXRpy4RCFJfWg-mdRONSTGQOcIIi-ZSYKjbvD0z6aGq9GBEbvymOO–7dud-PC3JpuqIdpQ61TeLu3xAFa806cGpYJxNESEYVVs_z1o0sXFol3VIIJ4SpHreXgr1Qb3E2KYZ&s=1
Viorel Tudor scrie destul de clar 16-5 _2026
Dinu Cristi Da, și se văd și orele de când este această postare! Dar sunt unii atenți la detalii nesemnificative și inventate!
O cunoșteam pe fata decedată de când s-a născut!
Viorel Tudor este adevărată știrea am participat ieri la acest accident veneam de la Târgu Jiu către Râmnicu Vâlcea și am văzut femeile jos dar niciuna grav sau să piardă sânge de asta sunt mirat care a decedat
Enz RB Au fost 5 persoane de sex feminin în mașină, din păcate Andreea care avea 35 de ani a decedat în brațele fetiței sale de 16 ani! Era vecina mea, familia se pregătește de înmormântare în Satul Vidin com.Jupânești!😪😪😪
Când a decedat că am participat la accidentul ăsta ieri și toate erau în formă mai puțin de o femeie
Trei femei mai în vârstă și una tânără undeva la 30 de ani dar erau conștiente una era mai spre inconștiență
Nu pot să-mi imaginez care a decedat erau conștiente
Drum lin,Andreea prea devreme ! 😪😪
Rody Murgea offff am participat la accidentul ăsta erau trei femei mai în vârstă și una mai tânără între 30 și 35 de ani cea tânără a decedat că ea era cea mai în formă și tot fata tânără vorbea la telefon
Enz RB Cea mai tânără dintre cele 5 din autoturism se numește Alexia și are doar 16 ani! Mama ei de 35 ani Andreea a decedat pe loc în brațele fetei Alexia!
În autoturism a fost și mama decedatei! Le cunosc personal pe toate cele enumerate!
Eugen Cruceru nu pe loc eu m-am oprit și am așteptat s venit ambulanța era în viață era continenta după care am plecat offf ce viață
Eugen Cruceru doamne ferește eu 4 femei am văzut
Enz RB Deci 5 au fost, mai înainte a venit fata de 16 ani Alexia la țară la Vidin Jupânești și a zis că a decedat în brațele ei!
Eugen Cruceru Ferească Dumnezeu într adevăr erau două femei care se țineau una de cealaltă dar nu m am apropiat de ele ferească Dumnezeu viață de câteva secunde
Trebuie condus cu capul pe umeri, nu pe șanțuri, mai ales ca acolo se lucrează exista semnalizare.. semafor.. păcat
Daca erau muncitori la drum ce făcea soferita