Ilie Bolojan: PNL și-a luat deciziile statutar, iar colegii mei nu au nevoie de sfaturile Lia Olguța Vasilescu

Premierul interimar și președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat luni, la Digi24, că Partidul Național Liberal și-a luat deciziile privind ieșirea de la guvernare și intrarea în opoziție în cadrul forurilor statutare ale partidului. El a reacționat astfel după afirmațiile făcute de Lia Olguța Vasilescu, care susținuse că liberalii nu au respectat statutul partidului și că ar fi fost necesară o consultare mai amplă înaintea deciziei.

Bolojan a afirmat că vicepreședintele PSD ar fi contactat mai mulți lideri liberali pentru a le transmite cum ar trebui să procedeze în această situație.

„Partidul Național Liberal și-a luat deciziile în forurile statutare, iar atunci când doamna Olguța Vasilescu îi sună pe colegii mei să le dea sfaturi ce trebuie să facă, ei știu ce trebuie să facă, altceva decât le spune ea”, a declarat liderul liberal.

În același context, Bolojan a subliniat că decizia PNL de a rupe colaborarea cu PSD reprezintă un nou început pentru partid și un semnal clar de delimitare față de social-democrați. Potrivit acestuia, liberalii își propun reconstrucția partidului, atragerea unor oameni noi și valorificarea experienței celor care au activat deja în formațiune, pentru ca PNL să devină o forță politică relevantă la alegerile din 2028.

„PNL, prin decizia pe care a luat-o, de a rupe colaborarea cu PSD pentru ceea ce s-a întâmplat în aceste luni, a arătat că vrea clar să separe apele. Aceasta este o decizie foarte importantă, dar este un punct de pornire”, a spus Bolojan, adăugând că obiectivul partidului este recâștigarea încrederii electoratului și consolidarea unei echipe capabile să guverneze eficient în viitor.

Întrebat ce mesaj transmite celor care ar încerca să provoace rupturi în interiorul PNL, liderul liberal a declarat că partidul știe care este direcția pe care trebuie să o urmeze și că este pregătit să își corecteze relația cu electoratul pentru a redeveni o forță politică importantă.

De cealaltă parte, Lia Olguța Vasilescu declara miercuri că PSD își dorește o majoritate proeuropeană și că social-democrații nu au avut probleme de colaborare cu PNL, ci cu liderul partidului, Ilie Bolojan.

„Noi n-am avut o problemă cu PNL, cu care am colaborat foarte bine în mai multe etape politice, noi am avut o problemă cu domnul Ilie Bolojan, cu care efectiv nu s-a putut discuta în această perioadă”, a afirmat Vasilescu, pe care l-a descris pe liderul liberal drept „o persoană obtuză” care nu a înțeles interesele electoratului PSD.

Vicepreședintele PSD a mai susținut că mulți primari liberali nu ar fi de acord cu intrarea partidului în opoziție și a reiterat că PSD își dorește formarea unei majorități europene alături de partide proeuropene.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente