Ajuns la vârsta de 76 de ani, fostul mare jucător Liță Dumitru a analizat evoluțiile fotbaliștilor din campionatul intern și s-a declarat dezamăgit de nivelul tehnic arătat de aceștia în meciurile oficiale. După ce a urmărit partida dintre CFR Cluj și Universitatea Craiova, fostul mijlocaș s-a arătat nemulțumit de ceea ce a văzut pe teren.

Gândul de a contribui la formarea noilor generații îl preocupă de mai mult timp, iar Dumitru își dorește să pună bazele unei academii de juniori în România.
„M-am întors în România pe ultima mea sută de metri. Adică, cât mai pot să fiu util. Vreau să deschid o academie, să pot să ajut. Vreau să învăț copiii să lovească mingea.
Îmi doresc din toată inima să învăț copiii să lovească mingea și să joace fotbal adevărat. Vreau să deschid o academie în care să pot să mă exprim și să ajut cât mai pot să o fac. Ce vrem de la jucătorii noștri? Am văzut la CFR – Craiova jucători care nu știu să centreze, nu știu să șuteze!”, a declarat Liță Dumitru, potrivit digisport.ro.
Cine este Liță Dumitru
Liță Dumitru este considerat una dintre personalitățile importante ale fotbalului românesc, având o carieră solidă atât ca jucător, cât și ca antrenor.
Ca fotbalist, a evoluat la cluburi importante din România, precum Rapid București, FCSB, Politehnica Timișoara, Universitatea Craiova și CFR Timișoara. În carieră a cucerit șase trofee, confirmându-și valoarea pe teren.
Între 1970 și 1980 a făcut parte din echipa națională a României, perioadă în care a adunat 50 de selecții și a marcat 10 goluri.
După retragerea din activitatea de jucător, a devenit antrenor, pregătind mai multe echipe din România, printre care Poli Timișoara, Rapid București, FC Național, Jiul Petroșani, Poli Iași, Concordia Chiajna și FCSB II.

