CSM Târgu Jiu, pierde meciul în fața campioanei CSM București

CSM Târgu Jiu a fost învinsă, luni, pe teren propriu, de campioana României, CSM București, scor 21-27, într-o partidă contând pentru etapa a 11-a din Liga Florilor MOL, ultima rundă a turului de campionat. Cea mai bună marcatoare a formației gorjene a fost Gilda Simao, cu 9 goluri. Totodată, meciul a consemnat debutul Valentinei Bardac în tricoul CSM Târgu Jiu, noua achiziție reușind 3 goluri.

Peste 1000 de spectatori au fost prezenți în tribune la primul meci oficial din 2026 disputat la Târgu Jiu, în care echipa gazdă a primit vizita campioanei en-titre. CSM București a venit cu întreg lotul de jucătoare de top și cu noul antrenor, Bojana Popovic, prezentă în tribună la prima confruntare oficială din acest an. Deși s-au întrebuințat serios pentru obținerea celor două puncte, bucureștencele au reușit să se impună la capătul unui joc intens.

Prima repriză a fost una echilibrată, handbalistele pregătite de Liviu Andrieș și Andrei Enache reușind să se apere bine în fața unei echipe recunoscute pentru forța ofensivă. Gorjencele au abordat curajos și faza de atac, punând reale probleme adversarelor. Spectacolul handbalistic nu a lipsit, jucătoarele CSM Târgu Jiu reușind inclusiv două goluri spectaculoase. Scorul a mers cap la cap până spre finalul primei părți, când tabela indica 11-11 în minutul 25, respectiv 13-14 cu câteva secunde înainte de pauză. La ultima fază a reprizei, CSM București a punctat și a intrat la vestiare cu avantaj de două goluri, scor 13-15.

După pauză, echipa din Capitală, beneficiind de o bancă de rezerve mai lungă și mai valoroasă, a reușit să se apere mai bine. De cealaltă parte, CSM Târgu Jiu a ratat câteva ocazii importante, însă a continuat să rămână aproape pe tabelă, scor 16-18 în minutul 37. Ulterior, au apărut momente mai slabe în jocul gazdelor, iar bucureștencele s-au desprins la șase goluri, 16-22, în minutul 45. CSM Târgu Jiu a forțat revenirea și s-a apropiat la patru goluri, 19-23 și 20-24, cu șase minute înainte de final, însă nu a mai avut resursele necesare pe final. CSM București s-a impus în cele din urmă cu 27-21.

La finalul partidei, antrenorul principal al CSM Târgu Jiu, Liviu Andrieș, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale:

„E clar că venim după o pauză foarte lungă, dar am fost la un nivel bun. Se vede și achiziția Valentinei Bardac, care a avut un rol important atât în apărare, cât și în atac. Pentru noi, orice jucătoare care aduce plusvaloare este un câștig și cred că astăzi s-a văzut clar acest lucru. Am reușit să rotim mai mult la 9 metri și să le odihnim pe Helen, Maria și Ira, pentru că într-un asemenea meci este foarte greu să joci cu doar patru-cinci jucătoare. Per total, am avut o evoluție bună, cu atitudine și determinare. Dacă evitam ratările de unu la unu cu portarul, diferența putea fi mult mai mică. CSM București are jucătoare de mare calitate, dar am fost o nucă tare pentru ele. Le felicit pe fete și cred că suntem pe un drum bun. Mulțumim publicului pentru prezență, deși mi-aș dori să fie mult mai vocal. În meciuri de acest nivel, sprijinul tribunei contează enorm.”

Tehnicianul gorjenilor a vorbit și despre următoarea partidă, programată tot pe teren propriu, împotriva SCM U Craiova:

„Principalul meci este cel care urmează. Jocul cu Craiova este un obiectiv stabilit încă de la începutul campionatului, mai ales ținând cont de modul în care am pierdut acel meci. Motivația noastră este foarte mare și ne dorim, pe baza acestui joc, să continuăm să creștem și să avem o evoluție bună.”

Și Andreea Chiricuță a apreciat prestația echipei în fața campioanei, considerând partida un test util înaintea duelului cu Craiova:

„Am început noul an cu un meci foarte greu, împotriva campioanei României. Ne-am dorit să ne ridicăm la nivelul lor, mai ales că urmează un meci foarte important cu Craiova, acasă. Diferența nu a fost atât de mare, am făcut un joc bun care ne dă speranțe. Cred că Valentina era jucătoarea de care aveam nevoie în momentele în care eram obosite, pentru că își asumă mult și are mare experiență. Pauza este binevenită, pentru a pregăti cât mai bine meciul cu Craiova.”

 

Mai multe articole

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente