Calendarul evenimentelor dedicate „Anului Brâncuși 2026” se apropie de finalizare. Președintele Consiliului Județean Gorj, Cosmin Popescu, și primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, vor merge la Guvern pentru a solicita finanțarea proiectelor ce marchează 150 de ani de la nașterea marelui artist Constantin Brâncuși, „Titanul de la Hobița”.
Viceprimarul Adrian Tudor a anunțat, luni, că primul eveniment din cadrul programului va avea loc în luna ianuarie, la Nicosia, cu sprijinul Ambasadei României în Cipru. Totodată, începând de anul viitor, municipiul Târgu Jiu va participa la „Luna Sculptorilor Români”, cel mai important eveniment național dedicat sculpturii.
„Între lunile februarie și aprilie, la Târgu Jiu vor fi expuse 50 de sculpturi provenite din întreaga țară, dintre care 7 vor fi amplasate în aer liber, în diferite puncte ale orașului”, a declarat Adrian Tudor.
Autoritățile locale își propun ca, în 2026, Târgu Jiu să devină o destinație turistică de referință. În acest sens, se poartă discuții cu reprezentanții administrației din Craiova pentru crearea unei oferte comune de tip „city break”, care să includă obiective turistice din județele Gorj și Dolj.
De asemenea, viceprimarul a mai anunțat că statuia lui Constantin Brâncuși din fața Casei de Cultură a Sindicatelor va fi relocată în fața Primăriei Târgu Jiu, pentru a fi mai bine pusă în valoare.

