Polițiștii au făcut controale în trenuri și în gări. Amenzi de peste 200.000 de lei

În perioada 13 – 14 mai 2025, la nivel național, polițiștii Direcției de Poliție Transporturi au făcut controale în trenuri și în stațiile de cale ferată.

În cadrul acțiunii, au fost făcute verificări în 481 de stații de cale ferată și 554 de trenuri de călători, fiind legitimate 3.873 de persoane, potrivit comunicatului dat publicității sâmbătă de Poliția Română.

Pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 488 de sancțiuni contravenționale, dintre care 201 la Legea nr. 61/1991, pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, 5 la Legea nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, 87 la H.G. nr. 203/1994, pentru stabilirea şi sancţionarea contravenţiilor la normele privind transporturile pe căile ferate române și 195 la alte acte normative, valoarea totală a contravențiilor aplicate fiind de 210.080 de lei.

Sursa: clubferoviar.ro

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente