Tânăr împușcat mortal de poliție în timpul unei altercații în fața unui club de noapte

Un poliţist german a împuşcat mortal un tânăr care, potrivit poliţiei germane, a agresat o patrulă a poliţiei cu gaz iritant, după ce a ameninţat mai multe persoane cu un cuţit într-o altercaţie în faţa unui club de noapte la Oldenburg, în nord-vestul Germaniei, informează News.ro.

Un agent de 27 de ani a tras de mai mult ori în tânărul de 21 de ani, care a murit la spital din cauza rănilor.

„Din motive de neutralitate”, poliţia altui oraş din regiune va desfăşura o investigaţie sub conducerea Parchetului din Oldenbourg, a anunţat duminică poliţia.

Intervenţia a avut loc în noaptea de sâmbătă spre duminică, după ce presupusul agresor „a rănit şi ameninţat mai multe persoane”, anunţă poliţia.

După ce i s-a refuzat intrarea într-un club de noapte, presupusul agresor a „pulverizat un gaz iritant către doi angajaţi de pază” şi a „rănit uşor” mai multe persoane.

„Unele persoane au început să-l urmărească, dar au renunțat după ce au fost ameninţate cu cuţitul”, a precizat poliţia.

Tânărul a reuşit să fugă de prima patrulă de poliţie, dar s-a întâlnit cu a doua patrulă.

Potrivit poliţiei, „s-a îndreptat ameninţător către poliţişti” şi a „pulverizat gaz iritant către ei”, lucru care l-a determinat pe tânărul agent „să fază uz de armă”.

Sursa : gds.ro

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente