Pentru mulți, Paștele reprezintă o ocazie de a petrecere momente de neuitat alături de cei dragi. Zilele acestea, românii se pregătesc de zor pentru Învierea Domnului și se ocupă de toate detaliile pentru masa de sărbătoare.
Chiar dacă tentația de a consuma din fiecare preparat tradițional este mare, specialiștii de la Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) recomandă prudență, inclusiv de sărbători.
Avertismentele specialiștilor vizează mai ales persoanele care au ținut post și care vor mânca, la masa de Paște, ouă roșii, drob, salată boeuf, friptură de miel, pască și cozonaci, printre altele.
Cei care au ținut post sunt îndemnați să reintroducă treptat în dietă alimentele de origine animală. Dacă acest lucru se va face brusc, poate apărea disconfortul digestiv. În plus, trebuie evitat consumul în exces de alimente și alcool, în special în zilele de sărbătoare.
Specialiștii recomandă, în același timp, activitate fizică regulată. Sunt suficiente și plimbările în aer liber. Este nevoie și de un regim alimentar variat, care ar trebui să includă zilnic legume și fructe, cereale integrale și o cantitate suficientă de lichide. Astfel de obiceiuri ajută la o digestie mai bună. Totodată, va fi sprijinit și echilibrul natural al organismului.
Persoanele care au boli cronice sunt îndemnate să nu neglijeze tratamentul care le-a fost prescris de către medic, pentru a nu apărea probleme. Moderația este recomandată la masa de Paște, chiar dacă pe masă sunt numeroase preparate culinare.
Sursa: fanatik.ro

