Dr. George Spercu, şeful Secţiei de toxicodependenţe de la Spitalul Clinic de Psihiatrie Al. Obregia din Capitală, a explicat ce se întâmplă în momentul în care o persoană consumă mai multe tipuri de droguri simultan, în diferite combinaţii. Tânărul de 20 de ani care a murit pe 15 aprilie, în Bucureşti, după ce s-a drogat în locuinţa unui dealer de droguri, folosise o combinaţie de 6 tipuri de droguri, aşa cum au arătat analizele INML.
“Când o persoană cu adicţie îşi autoadministrează mai mult de două substanţe, interacţiunile sunt imposibil de preconizat”, a precizat dr. Spercu. Managerul Spitalului de Psihiatrie Voila, dr. Irina Minescu, a explicat că situaţiile în care este vorba despre pacienţi care consumă o singură substanţă sunt foarte rare, de cele mai multe ori fiind vorba despre policonsum la vârsta de 14, 15 sau 16 ani, transmite News.ro.
Pericol de supradoză și chiar deces
Atunci când o persoană utilizează simultan mai multe substanţe, cum ar fi benzodiazepinele, heroina, canabisul, efectele lor nu doar că se adună, ci se intensifică reciproc şi cresc semnificativ pericolul de supradoză, comă şi chiar deces, spune medicul George Spercu.
Dr. Irina Minescu, medic primar psihiatrie pediatrică şi managerul Spitalului de Psihiatrie Voila, a explicat pentru News.ro că policonsumul – consumul de mai multe substanţe simultan – este întâlnit din păcate la adolescenţi de 14, 15 şi 16 ani. De obicei, tinerii încep cu canabisul, însă acesta este o poartă către drogurole de mare risc.
„Tânărul din povestea aceasta tristă avea 20 de ani. Din nefericire, noi vedem acest policonsum la adolescenţi, adolescenţi însemnând 14, 15, 16 ani . Rar am avut un caz care să aibă o singură substanţă de consum. De obicei, încep cu canabis, dar se ştie că iarba, cum spun ei, este doar poarta către drogurile de mare risc.
În general, teribilismul vârstei, lipsa informaţiior corecte, lipsa unor măsuri adecvate de prevenire în întreaga societate duc a aceşti adolescenţi să ajungă la policonsum şi încearcă adeseori combinaţii, cu benzodiazepine, cu metadonă, cu substanţele psihoactive noi, rareori am avut internaţi copii care să consume o singură substanţă”, a spus Dr. Minescu.
“Accesul este foarte facil, se pot procura foarte uşor, din păcate, din mediile astea de consum, din nefericire şi sistemele online, diverse aplicaţii unde ei comunică şi asta le creşte uşurinţa cu care ei le procură, pe Instagram, pe Telegram, am auzit mulţi adolescenţi. Din păcate, există şi acest Tik Tok, am avut şi noi cazuri în care copiii care erau internaţi vizualizau, se uitau la prietenii lor care nu erau internaţi cum consumă şi se amuzau sau ei îi sunau: „Ai văzut, mă, tu eşti acolo, ai văzut ce am consumat aseară?” şi aşa mai departe. Noi am încercat aici, pe reţeaua de wireless a spitalului avem interzis accesul către aceste reţele, este blocat, dar există date mobile, este foarte greu de controlat Tik Tokul, de exemplu. Ei se încurajează în toate aceste comportamente teribiliste.
Am avut săptămâna trecută fete care s-au uitat pe Tik Tok, şi era acolo în vogă să mănânce lalele şi au mâncat şi ele lalele. Fete care erau internate. A primit una dintre ele de la părinţi, au venit cu flori, cu lalele şi ele le-au mâncat, că văzuseră pe Tik Tok. Şi aşa şi cu acest consum”, a explicat Dr. Minescu.
„Având în vedere că este un centru singular în sistemul public şi din multe puncte de vedere greu accesibil pentru întreaga ţară, avem încă locuri, acum, fiind înainte de vacanţă şi s-a terminat grupul de terapie am făcut şi externări, dar încă avem, pe cele 24 de locuri destinate, avem 8 copii care sunt internaţi. Dar, repet, accesibilitatea pentru mulţi este mică, de multe ori nu se ştie de noi, lumea află întâmplător, nu e o mare problemă să te internezi la noi, nu e o tragedie să fii internat pentru o perioadă de timp la Psihiatrie pentru aceste simptome. Şi cei care află evită să-şi lase copiii internaţi sau pur şi simplu nu reuşesc să-şi convingă copiii să ajungă, am avut şi cazuri în care am avut programări care au rămas doar programări, nu au venit şi la internare”, a declarat pentru News.ro Dr. Irina Minescu.
Sursa : news.ro

