În această săptămână, alți 2.000 de soldați profesioniști au intrat, oficial, în Armata Română. Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță, într-un comunicat, că aproximativ 2000 de soldați profesioniști au depus vineri, 13 decembrie, jurământul militar, în peste 50 de mari unități și unități ale Armatei României.
Cu această ocazie, șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, i-a felicitat pe noii recruți care, astfel, măresc efectivele armatei române.
”Ați intrat în rândul Forțelor Armate Române, a căror misiune sacră este garantarea suveranității, independenței și unității statului, a integrității teritoriale și a democrației constituționale. Este o mândrie, dar și o responsabilitate, această carieră oferind deopotrivă provocări și satisfacții. Nu va fi ușor, mai ales având în vedere complexitatea și instabilitatea actualului mediu de securitate. Însă, veți avea alături camarazi de nădejde și împreună vom reuși să ne îndeplinim sarcinile încredințate”, le-a transmis soldaților generalul Gheorghiță Vlad, potrivit MApN.
Sursa: romaniatv.net

