România va produce armament și muniție la standardele NATO

Fabricile românești de armament, muniție și explozibili ar urma să fie retehnologizate, în următorii șase ani, pentru a ajunge să producă la standarde NATO.

Este una dintre prevederile cuprinse în strategia pentru dezvoltarea industriei naționale de apărare, aprobată, luni, de Guvern, care vizează peste 20 de producători la care statul este acționar.

Investiția anuală ar urma să fie de 150 de milioane de euro. În plus, autoritățile vor înființarea altor 30 de companii în acest sector.

Sursa: stirileprotv.ro

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente