Eduard Hellvig , Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Fostul director al Serviciului Român de Informații a revenit miercuri cu noi prcecizări, la o zi după ce a declarat că s-a reînscris în PNL, amintind că revenirea în partid „a produs o sumă de reacții rapide”.
Hellvig susține într-o postare pe X că a vrut să facă aducă o serie de lămuriri pentru că „printre aceste reacții au apărut și câteva speculații legate de intențiile” sale de viitor.
„Am reintrat în PNL a doua zi după alegerea lui Ilie Bolojan ca președinte interimar. Nu înainte, și în nici un caz cu scopul de a-l concura. Dimpotrivă, cred în Ilie Bolojan și am vrut să ofer un semnal chiar și prin această adeziune rapidă. Îl cunosc de 17 ani, și avem o relație excelentă. Îl apreciez pentru calitățile sale de om serios, muncitor și responsabil. Și cred că el este cel mai potrivit pentru o resetare adevărată în familia liberală. Ilie Bolojan este un liberal cu proiect, un om tenace și o persoană incomodă pentru aventurieri. Nu are darul de a seduce prin carismă, ci de a uni printr-o prestație personală solidă”, a scris Hellvig într-o lungă postare pe X.
Acesta a subliniat că președintele interimar al PNL și partidul sunt într-o cursă contra cronometru privind alegerile parlamentare care au loc pe 1 decembrie, după cursa prezidențială în care fostul lider liberal, Nicolae Ciucă, a obținut un scor de o singură cifră.
„Ilie Bolojan și PNL au doar trei zile pentru a convinge electoratul de faptul că liberalismul este o linie mai mult decât necesară în orice configurație politică va rezulta duminică seară. Liberalii au vocație europeană clară, dar și o atitudine conservatoare pe multe dintre subiectele cu adevărat importante. Ceea ce nu e puțin lucru. În primul tur al…

