Sucursala Electrocentrale de la Turceni din cadrul Complexului Energetic Oltenia (CEO) va desființa liniile ferate de transport cărbune. Măsura se înscrie într-un amplu proces de restructurare și decarbonare, care presupune reducerea graduală a dependenței de cărbune prin înlocuirea acestuia cu soluții mai sustenabile, scrie Gazeta de Sud.
Au fost aprobate lucrări pentru desființarea mai multor linii de cale ferată la Secția 1 Descărcări Turceni, unde liniile L23, L24, L25, L26 și L27 urmează să fie demontate. Pentru aceste lucrări a fost alocat un buget de aproape 800.000 de lei, iar în prezent se caută o firmă care să se ocupe de demolare. Lucrările de desființare a acestor căi de acces pentru cărbune sunt programate să înceapă până la finalul acestui an și să se finalizeze până la jumătatea anului viitor, într-un ritm care să minimizeze disconfortul și să faciliteze tranziția rapidă către noua infrastructură energetică.
Procesul de restructurare și decarbonare în cadrul Complexului Energetic Oltenia este unul complex, având drept obiectiv eliminarea treptată a grupurilor energetice alimentate cu cărbune și a carierelor miniere de cărbune, înlocuindu-le cu proiecte de investiții orientate către surse regenerabile și gaze naturale. Un pas semnificativ al acestui plan prevede ca, începând cu data de 1 ianuarie 2026, toate grupurile energetice care funcționează pe bază de cărbune să fie trecute în rezervă.
Sursa: clubferoviar.ro

