Doliu în sportul românesc. A murit un antrenor apreciat de români

Constantin Bebe Fugigi a fost unul dintre numele reprezentative ale rugby-ului românesc. După o viață petrecută în lumea sportului, cunoscutul antrenor a trecut în veșnicie. Vestea tristă a venit din partea reprezentanților Federației Române de Rubgy.

Constantin Fugigi a debutat la CSM Sibiu, unde a fost îndrumat de antrenorul Tudor George-Ahoe.

În intervalul 1994-1973, regretatul antrenorul a jucat la CS Dinamo.Dumitru Titi Ionescu a fost antrenorul său în anii respectivi. De asemenea, acesta a trecut și pe la Sportul Studențesc, fiind îndrumat de Alexandru Carnabel și Theodor Rădulescu. Ulterior s-a întors la Dinamo, unde și-a încheiat misiunea de jucător.

De-a lungul carierei, Constantin Fugigi a avut rezultate remarcabile, obținând titlul de campion național cu alb-roșii. Alături de echipă a cucerit și Cupa Campionilor Europeni. De altfel, regretatul antrenor a avut o contribuție uriașă în dubla cu Agen.

În anii de glorie, acesta a jucat de 35 de ori pentru națională și a fost titular în trei meciuri cu Franța. Ulterior, Fugigi a intrat în sfera antrenoratului și i-a pregătit pe jucătorii de la Sportul Stundețesc, CS Rapid, Unirea Focșani sau Vulcan București.

În plus, el a fost coordonator al lotul național de juniori. După trecerea la seniori, rezultatele remarcabile au continuat pentru acesta. Drept dovadă, regretul antrenor și-a adus contribuția în calificarea echipei naționale la Cupa Mondială din 1995.

„Rugby-ul românesc este mai sărac de astăzi, marele internațional și antrenor, Constantin Bebe Fugigi s-a stins din viață, la București la vârsta de 79 de ani. #link în primul comentariu Originar din Sibiu, unde a și debutat la CSM Sibiu, acesta a evoluat aproape întreaga carieră la CS Dinamo cu care a fost campion național și a cucerit Cupa Campionilor Europeni în 1967.

A evoluat de 35 de ori pentru România, fiind titular în trei meciuri cu Franța. Ca antrenor a pregătit mai multe echipe de cluburi, lotul național de juniori și naționala României, pe care a calificat-o la Cupa Mondială de Rugby din 1995. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, a fost mesajul postat pe pagina oficială de Facebook a Federației.

Postarea a strâns numeroase reacții din partea fanilor acestui sport, care au postat mesaje de apreciere și condoleanțe.

evz.ro

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente