„Astăzi, 8 noiembrie, am sărbătorit ocrotitorii spirituali ai Jandarmeriei Române – ,,Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean ,,Tudor Vladimirescu” Gorj, unde a fost organizată o slujbă de pomenire dedicată eroilor jandarmi. Totodată, au fost depuse coroane de flori la placa comemorativă a eroului sublocotenent post mortem Marchiș George Răzvan situată în centrul municipiului Târgu-Jiu. Sfântul Arhanghel Mihail este considerat îngerul legii, iar Sfântul Arhanghel Gavril care apară ordinea, călăuzesc activitățile jandarmilor gorjeni pe timpul misiunilor de ordine și siguranță a cetățenilor. Cu această ocazie, transmitem un sincer ,,La mulți ani!”, tuturor celor care poartă numele Sfinților Arhangheli Mihail și Gavril”, au anunțat reprezentanții Jandarmeriei Gorj.

