Un senator vrea o lege a profesiilor montane

Liberalul, președinte al Comisiei Juridice din Senatul României, a introdus o inițiativă legislativă care să protejeze atât turiștii, cât și ariile montane.

Senatorul PNL Cristian Niculescu-Țâgârlaș a explicat că majoritatea țărilor europene cu relief muntos au o legislație similară cu cea pe care a propus-o spre aprobare colegilor parlamentari.

Liberalul, care este și alpinist profesionist, susține că proiectul său de lege are menirea de a crea un cadru legislativ care va asigura atât reglementarea accesului în zonele montane, cât și a setului de reguli care trebuie urmate de cei care fac această activitate.

”Legea profesiilor montane este imperios necesară, o asemenea legislație existând în majoritatea țărilor europene unde relieful prezintă și munți, ca forme de relief.

Odată adoptată, se va crea un cadru legislativ care va reglementa atât accesul în zonele montane, cât și regulile pe care trebuie să le respecte cei care aleg aceasta formă de divertisment sau petrecere a timpului liber.

Să fie clar, în munte trebuie să existe legi dar și oameni competenți, cu profesii clar definite și reglementate al căror aport este decisiv atât în protejarea ariilor montane, cât și al siguranței individuale și colective al turiștilor”, a declarat Cristian Niculescu-Țâgârlaș.

Liberalul a subliniat faptul că ghizii montani români trec prin cursuri dificile și examene severe pentru a obține atestatele emise de Colegiul Național al Ghizilor din România (CNGR), iar mulți dintre ei u și atestate de ghizi internaționali, profesând în țări cu trasee cu un grad de complexitate ridicat.

”Trebuie să clarificăm câteva aspecte extrem de importante. Dobândirea calității de ghid montan nu este o simplă formalitate, la îndemâna oricui.

Un asemenea om este un specialist instruit teoretic și fizic prin urmarea unor cursuri extrem de dificile. Examenele sunt foarte severe, iar obținerea unei clasificări de ghid montan presupune dobândirea de competențe certe teoretice, o condiție fizică de excepție la care se adaugă și o experiență certă, dovedită în ani de activitate montană.

Vă asigur că ghizii montani români sunt foarte apreciați, o parte dintre ei au și atestate de ghizi internaționali și profesează în țări cu trasee având un grad de complexitate ridicat, iar legea va contribui la creșterea renumelui școlii românești de ghizi montani”, a mai spus senatorul liberal.

Cristian Niculescu-Țâgârlaș se definește drept un om al muntelui și are la activ câteva dintre cele mai înalte vârfuri din Europa și Africa. Liberalul spune totuși că visul de a cuceri Vârful Everest este acum în plan secund, fiind întrecut de responsabilitățile carierei sale politice.

”În anii în care am fost un montaniard activ am urcat pe  cele mai înalte vârfuri din Europa și Africa, respectiv Elbrus (5.642 m) și Kilimanjaro (5.895 m) la care se adaugă și vârful Aconcagua (6.962 m) din Argentina.

Menționez că, așa cum este firesc, am avut și eșecuri, un exemplu în acest sens fiind intenția de a cuceri masivul Denali (6.194 m) din Alaska, de fapt cel mai înalt vârf de munte din America de Nord dar vremea nefavorabilă m-a împiedicat să-mi ating obiectivul. (…)

A urca la 8.848,86 metri pe Vârful Everest din Munții Himalaya, este visul oricărui alpinist profesionist. Deocamdată, sunt focalizat pe responsabilitățile carierei mele politice, a cărui continuitate mi-o doresc, pentru merite reale.

Este vremea să las alpinismul, nu și dragostea pentru munte, și să continui competiția, în primul rând cu mine însumi, performând în onoranta demnitate de senator al României”, a mai spus șeful Comisiei Juridice a Senatului.

Fanatik

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente