Moment ISTORIC în această seară, la Târgu-Jiu

Astăzi, când s-au împlinit 86 de ani de la inaugurarea Ansamblului „Calea Eroilor”, lăsat la Târgu Jiu de marele sculptor Constantin Brâncuși, autoritățile locale și județene au primit certificatul de includere a operelor în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO.

„Cu emoție și mândrie am primit astăzi Certificatul de includere în Lista Patrimoniului Mondial UNESCO pentru Ansamblul Monumental de la Târgu Jiu, un simbol universal al artei și un omagiu etern adus eroilor neamului. Certificatul mi-a fost înmânat de doamna Janina Sitaru, secretar de stat în MAE, căreia îi mulțumesc pentru eforturile depuse de Ministerul Afacerilor Externe în toată această perioadă pentru ca acest dosar să fie acceptat. Această recunoaștere internațională, realizată prin eforturile constante și devotate ale autorităților locale, județene și centrale, alături de specialiști, diplomați, mediul academic și comunitatea locală, reprezintă un tribut adus marelui nostru artist, Constantin Brâncuși. Prin geniul său artistic, Brâncuși a creat un limbaj universal al artei moderne, inspirând generații de sculptori din întreaga lume și consolidând patrimoniul cultural al României în conștiința globală. Momentul este deosebit, marcând totodată 86 de ani de la inaugurarea Ansamblului Monumental „Calea Eroilor”. Ceremonia de înmânare a certificatului, desfășurată la Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu, a simbolizat mai mult decât o simplă recunoaștere: este o reafirmare a valorii inestimabile a operelor brâncușiene și o invitație adresată lumii întregi de a descoperi tradițiile și frumusețea Olteniei și a României. Doresc să transmit sincere mulțumiri tuturor celor care, de-a lungul anilor, au contribuit la împlinirea acestui vis – de la experții în patrimoniu și administrație până la comunitatea locală și partenerii noștri din toate sferele. Este o realizare colectivă, o mărturie a unui efort susținut și a unei colaborări exemplare între instituții și oameni dedicați. Ne așteaptă un viitor în care Ansamblul Monumental de la Târgu Jiu va deveni o destinație globală de patrimoniu și o mărturie vie a contribuției românești la patrimoniul artistic universal. Felicitări tuturor pentru această reușită istorică!”, este mesajul postat, în această seară, pe rețelele sociale, de Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean Gorj.

Despre importanța acestui eveniment a făcut declarații în mediul online și Marcel Romanescu, primarul municipiului Târgu Jiu: „Municipiul Târgu Jiu a primit astăzi înscrisul oficial care atestă apartenența Ansamblului Monumental Calea Eroilor la patrimoniul UNESCO. Mulțumesc doamnei secretar de stat Janina Sitaru, prezentă la Târgu Jiu cu ocazia aniversării a 86 de ani de la inaugurarea Ansamblului, pentru înmânarea diplomei. Din păcate, nu am putut participa la aceasta frumoasă ceremonie, fiind prezent la Adunarea Generală a Asociației Municipiilor din România, la București. Îi mulțumesc domnului viceprimar Adrian Tudor, care a coordonat organizarea evenimentelor de astăzi, desfășurate în prezența domnului Cosmin Popescu, președintele Consiliului Județean Gorj, a domnului viceprimar Bogdan Bejinaru și a doamnei Luminița Popescu, rectorul Universității ,,Constantin Brâncusi” din Târgu-Jiu”.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente