Reprezentanții ISU Gorj au transmis un punct de vedere oficial legat de evenimentul produs în această dimineață la Târgu Jiu:
„In jurul orei 07:30 am fost solicitati sa intervenim pentru gestionarea unei situatii de urgenta generata de o explozie produsă la un bloc de locuit pe strada Olari din municipiul Tg-Jiu. La fata locului s-au deplasat mai multe echipaje specializate din cadrul ISU Gorj si SAJ Gorj care au constatat ca la o garsoniera de la parterul blocului, din cauza unor acumulări de gaze, a avut loc o explozie.
In urma exploziei, o persoana de sex feminin in varsta de 77 de ani a suferit arsuri pe aproximativ 20% din suprafata corpului. Femeia a fost preluata de catre un echipaj medical si transportata la UPU Tg-Jiu.
In urma exploziei au fost afectate mai multe garsoniere din bloc, dar si cateva autoturisme parcate in apropiere. O parte din locatari s-au autoevacuat din cauza zgomotului puternic”.
În urma exploziei au fost afectate 8 garsoniere confort II. Pagubele se rezuma în principiu la uși și ferestre sparte. Sunt afectate și 3 autoturisme. Au fost evacuate 6 persoane, iar 20 de persoane s-au autoevacuat, fără probleme medicale.
Nu mai există pericol la fața locului.

