Ce au discutat jandarmii cu peste 300 de elevi din Târgu Jiu

Pe parcursul a trei luni, jandarmii gorjeni au organizat și participat la programul „Ora de civilizație”, iar în cadrul interacțiunilor avute s-au întâlnit cu peste 300 de elevi ai instituțiilor de învățământ din municipiul Târgu-Jiu.

Au fost dezbătute aspecte referitoare la:

✅principalele fapte antisociale comise de minori
✅ răspunderea contravențională și penală a minorului
✅ consecințele legale, sociale și morale ale săvârșirii faptelor antisociale
✅ modalitățile de sesizare a faptelor antisociale

„Scopul activităților organizate a fost prevenirea manifestărilor antisociale în rândul tinerilor, conștientizarea cu privire la comportamentele pro sociale în școală și societate, interacțiunea jandarmilor gorjeni cu elevii și cadrele didactice. Mulțumim elevilor și personalului didactic care au participat la aceste activități organizate și vom reveni cu noi și inedite activități preventiv educative după vacanța de iarnă”, au anunțat reprezentanții Inspectoratului Județean de Jandarmi Gorj.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente