Primăria Târgu Jiu amenajează puncte de prim ajutor pentru perioada de caniculă

În contextul temperaturilor extreme prognozate pentru perioada următoare, primarul municipiului Târgu Jiu, Marcel Romanescu, anunță deschiderea unor puncte de prim ajutor în cele mai aglomerate zone ale orașului.

Căsuțele special amenajate sunt dotate cu aer condiționat, apă rece și beneficiază de prezența personalului medical, fiind destinate persoanelor afectate de caniculă sau celor care au nevoie de sprijin.

Începând de luni, punctele de prim ajutor vor funcționa zilnic, în intervalul orar 10:00 – 16:00, fiind disponibile pentru toți cetățenii aflați în dificultate.

Reprezentanții administrației locale recomandă populației să evite deplasările în orele de vârf, să se hidrateze corespunzător și să utilizeze aceste puncte de sprijin ori de câte ori este necesar, pentru prevenirea efectelor negative ale temperaturilor ridicate.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente