Drapelul Național, purtat pe culmile Parângului de jandarmii montani gorjeni

Jandarmeria Montană Gorj continuă o frumoasă tradiție dedicată respectului față de simbolurile naționale, arborând Drapelul României pe înălțimile montane ale județului Gorj.

Într-o acțiune cu puternică încărcătură simbolică, jandarmii montani au urcat pe Masivul Parâng și au înfipt tricolorul pe Vârful Păpușa, la peste 2100 de metri altitudine. Momentul a reprezentat un omagiu adus istoriei și valorilor naționale, dar și o expresie a respectului față de identitatea românească.

Vârful, situat în apropierea celebrei șosele Transalpina, a devenit astfel un simbol al mândriei și unității naționale, prin gestul jandarmilor care duc mai departe această tradiție cu devotament și responsabilitate.

Acțiunea se înscrie în seria activităților prin care jandarmii montani promovează dragostea de țară și respectul față de patrimoniul natural și istoric al României.

 

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente