Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat joi că social-democrații vor decide duminică, în cadrul Consiliului Politic Național, dacă vor face parte din Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea.
Declarația a fost făcută la finalul unei întâlniri a grupurilor parlamentare PSD, în contextul negocierilor politice pentru formarea noului Executiv. Liderul social-democrat a precizat că decizia partidului nu vizează persoana lui Adrian Veștea, ci programul de guvernare și condițiile politice în care PSD ar putea intra la guvernare.
„Am tot respectul pentru Adrian Veștea. Este un om pe care îl cunosc de câțiva ani, este un om care a câștigat de câteva ori uninominal alegeri la Consiliul Județean Brașov, a fost și primar. E un om care în acest moment este desemnat premier al României”, a declarat Sorin Grindeanu.
Acesta a subliniat că PSD va urma procedurile interne înainte de a lua o decizie oficială privind participarea la guvernare.
„Nu avem nimic împotriva persoanei Adrian Veștea, dar l-am informat că decizia PSD de a intra sau nu se va mai lăsa așteptată, pentru că în zilele următoare noi trebuie să convocăm forurile statutare ale partidului. Trebuie să discutăm foarte mult despre programul de guvernare”, a mai spus liderul PSD.
Potrivit lui Sorin Grindeanu, dezbaterile interne ar putea fi încheiate duminică după-amiază, când este programată convocarea Consiliului Politic Național.
„Azi, i-am informat pe colegii mei că, în principiu, mi-aș dori duminică după-amiază să închidem toate aceste dezbateri interne, să avem un Consiliu Politic Național și să luăm decizia dacă intrăm sau nu în guvernul condus de Adrian Veștea”, a precizat acesta.
Adrian Veștea a fost desemnat premier de președintele României, Nicușor Dan, după ce Eugen Tomac și-a retras mandatul de premier desemnat.

