Fostul lider mondial Simona Halep s-a retras oficial din activitatea sportivă sâmbătă seara, în cadrul unui eveniment de gală organizat la BT Arena din Cluj-Napoca, cu ocazia celei de-a VII-a ediții a Sports Festival.
Într-o sală arhiplină, vizibil emoționată, Halep a transmis un mesaj de recunoștință către public și către România:
„Mulțumesc României, aici m-am născut, aici am crescut (…) Vă mulțumesc din suflet pentru că nu v-ați îndoit de mine atunci când mi-a fost greu”.
Evenimentul a reunit numeroase personalități ale sportului românesc, printre care Nadia Comăneci, Gheorghe Hagi, Ilie Năstase și Virginia Ruzici, dar și invitați internaționali din lumea tenisului: foștii antrenori ai Simonei Halep, Darren Cahill și Daniel Dobre, arbitrul Kader Nouni, precum și jucătorii Elina Svitolina și Gaël Monfils.
Pentru prima dată, publicul a putut vedea reunite toate trofeele câștigate de Simona Halep de-a lungul carierei. Terenul de la BT Arena a fost personalizat simbolic în două culori: verde, pentru titlul de la Wimbledon, și portocaliu, pentru Roland Garros. Cu această ocazie, vicepreședintele Federației Române de Tenis, Daniel Dobre, i-a oferit un trofeu special din partea forului național.
Halep a declarat:
„Este foarte special pentru că aici este toată viața mea. Aceste trofee, acești oameni care m-au susținut tot timpul, chiar și atunci când am avut momente grele, au fost alături de mine și mi-au dat o energie bună. Toate imaginile pe care tocmai le-am văzut pe ecrane… este viața mea, toți oamenii care au fost lângă mine și, să știți, fiecare zi a fost o zi specială. A fost greu, dar în cele din urmă a fost frumos. Așa că nu regret nimic și vreau doar să mulțumesc vieții și universului pentru tot ceea ce am primit”.
Evenimentul a inclus și meciuri demonstrative de simplu și dublu, cu participarea Simonei Halep, a lui Andrei Pavel, Elina Svitolina și Gaël Monfils, care au oferit momente spectaculoase și amuzante. De asemenea, într-un moment simbolic dedicat viitorului tenisului românesc, Halep a jucat câteva mingi cu o fetiță de 8 ani din Cluj-Napoca.
La finalul galei, fosta campioană a transmis un mesaj de rămas bun:
„A venit momentul să-mi iau rămas bun. Știu că poate o să fie ultima dată oficial când vorbesc ca sportivă, fostă sportivă… Vă mulțumesc din suflet pentru acest lucru. (…) Toți au contat foarte mult și au pus câte o cărămidă la această casă, cum îmi place mie să spun, care a fost cariera mea. Vă mulțumesc mult de tot pentru asta”.

