Captură uriașă de lemne a polițiștilor din Novaci

Polițiștii din Novaci au desfășurat acțiuni de amploare pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice, în urma cărora au fost confiscate peste 140 de metri cubi de material lemnos deținut ilegal.

Controalele au avut loc pe 28 mai 2026 și au fost realizate de polițiștii din cadrul Secției 9 Poliție Rurală Novaci, împreună cu reprezentanți ai Gărzii Forestiere Râmnicu Vâlcea și ai Ocolului Silvic Polovragi.

În urma verificărilor efectuate în fondul forestier și pe drumurile de acces, oamenii legii au aplicat trei sancțiuni contravenționale conform legislației silvice.

Potrivit autorităților, a fost confiscată cantitatea totală de 143,63 metri cubi de material lemnos. Din total, 88,755 metri cubi de lemn abandonat și deținut ilegal în depozit au fost confiscați fizic, valoarea acestora fiind estimată la 27.610 lei. Alte 54,889 metri cubi de lemn deținut ilegal au fost confiscați valoric, suma stabilită fiind de 14.700 lei.

Valoarea totală a amenzilor aplicate în cadrul acțiunii se ridică la 12.000 de lei.

În timpul controalelor, polițiștii au depistat și un bărbat de 55 de ani din județul Gorj care transporta ilegal 1,2 metri cubi de material lemnos, esență molid, pe raza comunei Polovragi.

În acest caz, materialul lemnos a fost confiscat, iar bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2.000 de lei.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente