Investiție de 3,4 milioane de lei la Rovinari. Contract semnat

O investiție de nu mai puțin de 3,4 milioane de lei va prinde curând contur în orașul Rovinari! Este vorba despre realizarea unui parc fotovoltaic.

„Astăzi, la sediul Ministerului Energiei, în prezența domnului Ministru al Energiei, Sebastian Burduja, am semnat Contractul de finanțare aferent Cererii de finanțare depuse în cadrul apelului: Fondul pentru modernizare/ Program-cheie 1: Surse regenerabile de energie și stocarea energiei – Sprijinirea investiţiilor în noi capacităţi de producere a energiei electrice produsă din surse regenerabile pentru autoconsum pentru entități publice. Astfel, în curând, orașul Rovinari va avea propriul parc fotovoltaic, cu o putere de 523,92 KWp/0,45 MW puterea invertoarelor.

Valoarea proiectului este de aproximativ 3.407.075,58 lei, iar pe lângă economia generată la bugetul local prin producția de energie pentru autoconsum (câteva sute de mii de lei anual), va duce și la scăderea amprentei de mediu asociată consumului anual de energie electrica cu minim 95%. Așadar, energia produsă va asigura 95% din consumul mediu anual de energie electrică al orașului Rovinari pentru iluminatul public local, administrația publică locală, instituțiile locale de învățământ, unitățile sanitare locale etc. Pentru această reușită și pentru cât de repede s-au mișcat lucrurile, adresez mulțumiri speciale domnului Ministru al Energiei, Sebastian Burduja, precum și gorjenilor noștri, domnul Constantin Saragea, Secretarul General al Ministerului Energiei și domnul Eugen Botoarcă, director executiv în cadrul Distribuție Oltenia”, a anunțat, seara trecută, Robert Dorin Filip, edilul orașului Rovinari.

Mai multe articole

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Articole recente